Kurumsal - Öz Geçmiş Yazısı

1955 Yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sakarya’da tamamlayan Alişan, lise eğitimine Adapazarı Endüstri Meslek Lisesi’nde devam etmiştir.
Meslek lisesinin Torna- Tesviye bölümünden mezun olması sebebi ile okul hayatından hemen sonra kendi işini kurmuş ve esnaflığa ilk adımını atmıştır. Ekonomik sebeplerden ötürü hemen iş hayatına atılan Alişan, çok istediği ancak ertelemek zorunda kaldığı üniversite hayallerine mesleğini icra ederek kavuşmuş ve nihayetinde Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur.
1990 yılında icra ettiği mesleğin bağlı olduğu Sakarya Oto Sanatkarları Odası Başkanı olmuştur.
Bir yıl aradan sonra sadece meslektaşlarının sorunlarına çözüm bulmak ya da bunları dile getirmek yerine şehrindeki tüm esnaf ve sanatkârın sorunlarına ön ayak olmak adına 1991 yılında Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği başkanlığına aday olmuştur ve bu görevin başına getirilmiştir.
1994–1998 yılları arasında Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulunda görev almıştır.
Şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmişliğini arttırmak adına; Sakarya Spor A.Ş. ve Adapazarı Doğal Gaz Dağıtım A.Ş’ nin kurucu ortaklarından olmuştur.
Sakarya ilinin ekonomik ve sosyal yaşamına yönelik tüm girişim ve oluşumlarda bizzat yer almış ve Yerel İdareler ve diğer sivil toplum örgütlerince yürütülen ortak projeler, esnaf ve sanatkarı doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren her çalışmada aktif rol üstlenmiştir.
Evli ve üç çocuk babası olan Hasan Alişan halen, Sakarya ilinde ortalama 48.000’i aktif olmak üzere toplam 79.000 üyesi olan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir.